Úvod

Motto mateřské školy

" Dítě se začne příznivě vyvíjet a měnit tehdy, když získá zkušenost příznivého lidského vztahu."
(C.R.Rogers)

Aneb když je dítě v prostředí, kde je pohoda a kde ho mají rádi takové, jaké je, roste zdravě po těle i duchu.

Úvod

Vítejte v naší, čerstvě zateplené, celkově zrekonstruované a do nového kabátu oblečené, mateřské škole.

Přichází čas, kdy se vaše dítě odpoutá od maminčiny sukně a začne navštěvovat mateřskou školku. Samy ze své zkušenosti víme, že je to důležitý mezník v životě vašeho dítěte i celé vaší rodiny. Můžeme vám slíbit, že ve spolupráci s vámi uděláme všechno pro to, abychom přechod vašeho dítěte z domova do školky usnadnily a poskytly mu nejen péči, lásku a pobyt v příjemném prostředí, ale i kontakt s vrstevníky a nabídku pestrých a rozmanitých činností. Navzdory tomu, že kapacita naší mateřské školy je maximálně naplněna a počty dětí na třídách vysoké.

Dnešní mateřská školka je přece jen už trochu jiná, než ta, kterou jste jako děti kdysi navštěvovali. Změnila se doba, změnil se pohled na výchovu a vzdělávání předškolních dětí. Není už cílem děti „zestejnit“, namalovat 30 stejných sněhuláků a naplnit děti jenom poznatky a vědomostmi, dnešním cílem mateřské školy je profesionálně doplňovat rodinnou výchovu a ve spolupráci s rodiči podporovat zdravý a tvůrčí růst i rozvíjení dětské osobnosti. Současně zprostředkovat dětem setkávání s ostatními dětmi a učit je společně žít, hrát si, komunikovat, spolupracovat. A je to tak dobře: dnešní děti mají možnost prožít čas ve školce, kde jsou respektovány jejich potřeby, zájmy, nápady, odlišnosti, individuální tempo vývoje každého dítěte, kde je důležité nejen to, co se děti naučí, ale i to, jak se cítí, s jakými lidskými hodnotami se potkávají, jak je rozvíjena jejich samostatnost. Paní učitelka už by neměla být jen tím dědem Vševědem, ale taky tetou, kamarádem, partnerem, člověkem, průvodcem dítěte, který vytváří podmínky k tomu, aby mohlo zkoumat, tvořit, poznávat, člověkem, který pohladí, pofouká, pochová, vysvětlí, na kterého se dá spolehnout, že je nablízku, když si dítě s něčím neví rady.

Jsme si vědomy, že v mateřské školce získává dítě často první zkušenost s kolektivním zařízením a školou jako takovou. Zkušenost, na které velmi záleží v životě i v souvislosti s dalším vzděláváním. Pokusíme se udělat dle svého vědomí i svědomí všechno proto, aby ta první zkušenost vašeho dítěte byla dobrá a aby si z naší mateřské školy odneslo nejen hezké vzpomínky, ale i důležitou základní výbavu do dalšího života s cílem, aby naše děti v životě obstály jako slušní, tolerantní, samostatní, zdravě kritičtí a své ceny si vědomí lidé.

 

© Mateřská škola Klatovy 2024 - všechna práva vyhrazena
Realizace: Písmomalířství Holý Klatovy & Jaroslav Stýblo TOPlist